برای ثبت برند چه کار باید کرد؟

پس از اتمام این مرحله و دریافت کد پیگیری، لازم است یک نسخه از فرم های تکمیل شده را پرینت گرفته و به همراه مدارک درخواستی به آدرس مرکز مالکیت معنوی ارسال کنید. این پنج مرحله به صورت زیر است. بعد از پرداخت هزینه اظهارنامه ثبت علامت تجاری در تهران طی 35 الی 45 روز کاری نتیجه ثبت یا رد برند به شما ابلاغ خواهد شد. پس از ارجاع پرونده بین 15 تا 45 روز کاری طول خواهد کشید تا وضعیت پرونده و یا درخواست شما مشخص شود و پاسخی به شما ابلاغ گردد. وکلا رسمی دادگستری میتوانند از ایران برند را به صورت بین المللی انجام دهند . یک علامت تجاری باید خصوصیت خاص و تک بودن را دارا باشد . طبقه ١٧- لاستیک کائوچو صمغ آزبست ( پنبه نسوز) میکا ( سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها مواد بسته بندی در پوش گذاری انسداد و عایق بندی لوله های قابل ارتجاع غیر فلزی . علائم تجاری اجباری که دولت حق دخالت مستقیم را در آنها دارد مانند: داروهایی خاص در استفادههای پزشکی و طبی، لوازم آرایشی و بهداشتی،موادغذایی که در ظروف مخصوص تهیه می شوند و…

در صورت استفاده بدون مجوز دیگران از نام و برند شما حق شکایت دارید. اشخاص دارای مغازه هایی بودند که حق سرقفلی داشت و نه تنها در یک محله بلکه در چندین جای دیگر دارای شعبه نیز بودند. ثبت برند مغازه که ابتدایی ترین شکل فروشگاه است، قبل از هرنوع فروشگاه دیگری ترویج پیدا کرد. در نتیجه ما با ثبت برند مغازه در طبقات ارائه دهندگان کالا و خدمات به خصوص و توزیع کننده و از این قبیل روبرو هستیم. پس در ابتدای راه به دقت راجع به لوگو و برند خود تصمیم بگیرید. دقت کنید که ضمائم مورد نظر باید بر حسب فرمتهای درخواستی در پورتال مرکز مالکیت معنوی باشد تا سیستم آن را به ثبت برساند. برندینگ موثر این امکان را ایجاد می کند که کمپانی خود را در جایگاهی قرار دهید که رهبر و لیدر آن محصول و یا خدمت باشید و هیچ کدام از رقبای شما توانایی ارائه چنین ویژگی هایی را نداشته باشند. درست در همین جا است که قدرت اصلی برندینگ قرار گرفته است. حمایت از نام دامنه به دلیل اینکه مرجع ثبت رسمی در ایران ندارد بسیار سخت است، اما اگر همان نام و علامت را به عنوان برند ثبت کنید تحت قانون ثبت اختراعات و علامت تجاری مورد حمایت قرار می گیرد و موجب اطمینان خاطر شما می شود.

بسته به اینکه تصمیم به ثبت برند شخص حقیقی، یعنی برندی که مالک آن شخص حقیقی است دارید و یا تصمیم به ثبت برند حقوقی، یعنی برندی که مالک آن شرکت ها، موسسات و یا سازمانها خواهند بود، را دارید و همچنین بسته به اینکه برندی که ثبت مینمایید فارسی باشد و یا لاتین باشد، مدارکی که باید تهیه نمایید تا حدودی با هم متفاوت است که در ادامه مدارک مورد نیاز برای هر دو گروه را با هم بررسی مینماییم. این استعلام برای اینکه قبل از ارسال اظهارنامه از سابقه ثبت عین آن مطلع شوید بسیار مناسب است. حتی آن کسب و کارهایی که دارای فعالیت در فضای اینترنت نبودند شروع به ایجاد سایت و فروشگاه اینترنتی نمودند که قطعا همراه با ثبت برند فروشگاه اینترنتی بوده است. سایت استعلام ثبت برند مرکز مالکیت معنوی که در آنجا اظهارنامه ارسال شده و پرونده الکترونیک تشکیل می گردد. مدارک لازم باید در سایت اداره مالکیت معنوی درج شود. مشخصا برای اپلیکیشن یا فضای مجازی که تهیه کرده ایم مثل سایت ثبت برند می کنیم. سایت استعلام ثبت برند نیز همین سایت ثبت و ارسال اظهارنامه است و باید به قسمت مخصوص به آن مراجعه نمایید. و سپس تقاضانامه را در دو نسخه توسط مالک برند ثبت شده یا نماینده قانونی آن مهیا و سپس بعد از امضا به مرجع ثبت ارسال کند.

ایجاد فروشگاه اینترنتی قطعا فروش شما را چند برابر خواهد نمود ولی متاسفانه شاهد سوء استفاده از نام و علامت تجاری و حتی نام دامنه در فضای مجازی هستیم، توصیه ما همواره ثبت برند فروشگاه اینترنتی در اولین قدم بوده است. صاحبان این کسب و کارها برای حمایت از نام و علامت تجاری خود در آن شهر و در سرتاسر کشور اقدام به ثبت برند می نمایند. همچنین لازم است که آن نام قابل ثبت باشد. اگر نام شهر در این معاهدات ثبت شود می تواند از تحریم ها بگریرند. بخش اول: مدت زمان حدودی بررسی ۳ کارشناس و رئیس اداره علامت تجاری و اعلام نظر ایشان که معمولاً در حدود ۱ ماه و یا کمتر زمان میبرد و اگر ثبت علامت تجاری مورد نظر از سوی هر ۴ نفر بلامانع تشخیص داده شود نوبت به سپری شدن زمان بخش دوم میرسد. اما مهم ترین هزینه ای که یک تاجر برای ثبت کردن لوگو یا برند خود می پردازد، زمان است. از جمله معروف ترین فروشگاه ها افق کوروش، ویوان، جانبو، دیجی کالا، سی بوک و از این دسته هستند. پس کلا هزینه های ثبت با توجه به مواردی مانند قیمت چند نوبت آگهی، هزینه های بررسی، هزینه وکیل و یا مابالتفاوت هزینه ها جهت ثبت در تمام یا بخشی از طبقات مختلف را شامل می شود.

0 دیدگاه دربارهٔ «برای ثبت برند چه کار باید کرد؟;

دیدگاهتان را بنویسید