تعریف برند، مراحل ثبت و مدارک مورد نیاز، هزینه های ثبتی و پروسه انجام کار

یا بِرَند (به انگلیسی: brand) یا مارک (به فرانسوی: marque)، نام یا عبارت یا طرح یا نماد یا هر ویژگی دیگریست که مشخصکنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز میگردد. 1. پس از تکمیل مدارک فوق و ارجاع آن به اداره ثبت شرکتها حدودا ۲ ماه زمان می برد تا جواب علامت مربوط اخذ شود در صورتی که ایرادی قانونی نداشت و عینا ثبت نشده بوده و مشابه کلمه دیگری نبود اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت تقاضای آن اقدام میکند و در صورتی که مشابه داشت نیز اخطاری صادر می شود و از ادامه کار باز می مانیم . 2. در صورتی که که ثبت تقاضا شد پس از ۱۵ روز در روزنامه رسمی چاپ می شود و به مدت یک ماه برای افرادی که نسبت به ثبت علامت اعتراض دارند در یک نوبت چاپ می شود اگر پس از یک ماه کسی نسبت به آن معترض نشد نسبت به ثبت دائم آن اقدام می شود. سامانه آنلاین پایدار به عنوان اولین سامانه رسمی ثبت برند در کشور با رعایت کردن تمامی شرایط ثبت برند امور مربوط به ثبت کردن قانونی برند شما را به صورت کاملاً آنلاین و با مشاوره تخصصی و رایگان انجام می دهد تا شما بتوانید به راحتی با انتخاب یک نام مناسب و طراحی لوگوی تجاری جذاب و خلاقانه، برند خود را در همان مراحل اولیه و به سرعت و فوری به ثبت برسانید.

اولین قدم برای ثبت یک برند انتخاب نامی مناسب می باشد لازم به ذکر است که از اسامی مشهور و یا نام جغرافیایی نمی توانید استفاده کنید زیرا در این صورت موجب رد اظهارنامه برند شما می گردد. اولین و شاید مهم ترین شرطی که برای ثبت برند در نظر گرفته شده است این است که برند ثبت شده شما به هیچ عنوان نباید شبیه به نام و لوگوی تجاری هایی باشد که قبلاً به ثبت رسیده است. با توجه به اینکه یک برند خارجی ممکن است در ایران به ثبت برسد، برندهای ایران تحت کنوانسیون مادرید هستند، ممکن است برندی در کشوری به ثبت رسیده و در ایران نیز به نام شخص دیگری ثبت شود که به دلیل عدم پیگیری صاحب برند معمولا شکایتی صورت نمیگیرد. هر گاه بخواهید برند یا نام فارسی به ثبت برسانید باید مجوزی بر مبنای این که فعالیتی مرتبط انجام می دهید را به اداره ثبت کشوری یا منطقه ای ارائه دهید، که برای ثبت برند شرکت این مجوز اساسنامه شرکت می باشد. ممکن است شما در جستجوی کشوری باشید که با ایران مراوداتی ندارد و از این بابت شما را حمایت نخواهد کرد. در نظر داشته باشید که عملیات برندینگ با ثبت برند به صورت قانونی تفاوت دارد و شما زمانی که عملیات ثبت برند را به صورت قانونی انجام نداده باشید نمی توانید در صورت سوء استفاده رقبا از نام برند و لوگو تجاری شما برای جذب مشتریان، از این کار جلوگیری کرده و خسارت های وارد شده به کسب و کار خودتان را کمتر کنید.

با داشتن برند و ثبت آن حق استفاده از این نام تنها برای شما خواهد بود. هزینه روزنامه رسمی برای ثبت برند برای نوبت دوم نیز حداقل ۱۳۵ هزار تومان می باشد.اگر متقاضی ثبت برند مادرید ( خارجی ) باشد؛ می بایست معادل ارزی هزینه ثبت برند و علامت تجاری شرکت را براساس نرخ رسمی پرداخت نماید. هزینه های فرعی شامل: روزنامه رسمی برای ثبت برند نوبت اول که با توجه به سیاه و سفید بودن آگهی، تعداد خطوط برند و ابعاد آن، حداقل هزینه بالای ۱۳۵ هزار تومان را همراه خواهد داشت. همچنین بعد از آگهی نوبت اول، متقاضی باید هزینه حق الثبت برند را به مبلغ حدودی ۱۵۰ هزار تومان در سامانه پرداخت و دوباره برای نوبت دوم در روزنامه رسمی ثبت برند را آگهی نماید. اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل۴۰٫۰۰۰ تومان. اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل۲۰٫۰۰۰ تومان. علامت تجارتی، یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد، نام، رنگ، شکل، علامت هندسی و هر چیز مشخصی می باشد که معرف یک کالا، محصول، یا خدمت است و استفاده آن توسط دیگری جرم است و مرتکب تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.علامت تجارتی، اشاره به یک نشان منحصر به فرد دارد که بیان کننده آن محصول می باشد.

در صورتیکه قصد داشته باشید برند حقیقی شما به صورت لاتین نیز به ثبت برسد باید برای اخذ کارت بازرگانی ثبت برند حقیقی نیز اقدام کنید تا بتوانید در صورت نیاز صادراتی را نیز به سایر کشورها داشته باشد و از مزیت هایی که از این راه در اختیار شما قرار می گیرد استفاده نمایید. اگر متقاضی شخص حقیقی باشد، هزینه معادل۲۰۰٫۰۰۰ تومان. اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل۲۰۰٫۰۰۰ تومان. اگر متقاضی شخص حقوقی باشد، هزینه معادل۲٫۴۰۰٫۰۰۰تومان. شرایط مختلفی برای ثبت برند در نظر گرفته شده است که آگاهی از این شرایط می تواند به شما کمک کند تا بتوانید با هزینه بسیار مناسب برند خود را به ثبت برسانید که البته با توجه به خدماتی که سامانه آنلاین پایدار در اختیار شما قرار می دهد شما می توانید با ارزانترین هزینه ثبت برند تمامی عملیات ثبتی را به راحتی و با سرعت بسیار بالا انجام دهید. اگر قصد داشته باشید در ابتدا برند خود را به صورت حقیقی به ثبت رسانید نیازی به ثبت شرکت ندارید و شما می توانید با ارائه کپی مجوز فعالیت و تصویر مدارک شناسایی خود به راحتی برند خود را به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید