ثبت برند راهنمای کامل و کاربردی – افق نیکان

برای این که برند شرکت منحصر به فرد باشد و حق انحصار آن فقط مربوط به خود شخص و محصول و خدمت وی باشد باید ثبت شود. نشان یا علامت تجاری (Trade Mark)،علامتی با رنگ،شکل،حرف،شعار،آهنگ و تصاویر خاص می باشد.این نکته را همواره باید در نظر داشته باشید که نام تجاری یا برند همواره میبایست با علامت تجاری همان محصول همخوانی داشته باشد شخصی که به ثبت برند می پردازد ، این اطمینان را دارد که شخص دیگری نمی تواند از آن نام و نشان استفاده نماید.نشان تجاری تصویری است که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش، آن چنان که هست ارائه می دهد، اما برند بعنوان هویت تجاری محصول قلمداد می شود.از جمله عواملی که در شناخت کامل یک برند موثر هستند می توان به بسته بندی، نوع ارائه ی محصول، مخاطبان محصول، کیفیت آن، تبلیغات، تجربه ها و… ثبت علامت تجاری مورد نظر به نام خود توسط شخص یا اشخاصی (عمداً یا سهواً). بنابراین، لازم است که هم به منظور رعایت حقوق دارنده ی برند تجاری و هم حقوق مصرف کننده، ضمانت اجراهای مناسبی به نحو کامل و دقیق در قانون پیش بینی شود.

علامت تجاری یا ثبت برند مصرف کننده را در انتخاب کالای مورد نظر مساعدت می نماید، به گونه ای که هزینه مصرف کننده در انتخاب کالای مورد نیاز به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. به همین علت به همه متقاضیان نصیحت می شود که کمک حرفه ای از طرف مشاوران حقوقی دریافت کنند. لازم به ذکر است که مدارک ثبت نام برند اشخاص حقیقی با مدارک اشخاص حقوقی و شرکت ها متفاوت می باشد. از ثبت علامت تجاری بصورت جداگانه در دفاتر هر منطقه WIPO قابل ذکر است که سیستم بین المللی و هر کشور جلوگیری مینماید.جهت ثبت بین المللی علائم که ازسوی سازمان مالکیت جهانی با عنوان توافق نامه مادرید تنظیم و ابلاغ شده است، متقاضی برای ثبت بینالمللی برند خود بایستی مدارک مربوطه را ارسال نماید و بدین جهت درخواست بینالمللی نشان WIPO به مرکز بین المللی ژنو آن است که پس WIPO تجاری خود را در سیستم مادرید نیز به ثبت رساند. چنانچه مراحل ثبت برند را بصورت کامل و دقیق مطابق با مواردی که در بالا ذکر نمودیم طی کرده باشید و تمامی مواردی که برای تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز، تنظیم صحیح و دقیق اظهارنامه ثبت علامت تجاری و ارسال آن و همچنین طبقه بندی علامت تجاری و موارد مهم دیگری که مورد نیاز است را بخوبی انجام داده باشید، با صدور ابلاغیه پذیرش مواجه میشوید که در این زمان باید گام ۵ الی ۷ از مراحل ثبت برند که در بالا مشاهده مینمایید را در اسرع وقت انجام دهید.

انجام تبلیغات مختلف: برای دیده شدن برند خود می توانید از روش های مختلف برای تبلیغات استفاده کنید توجه کنید که نوع تبلیغ اهمیت زیادی دارد زیرا در صورت مناسب نبودن ممکن است نتیجه عکس بدهد. البته این موضوع در صورتی ممکن خواهد بود که تمامی مراحل را به درستی و بدون بروز هیچ مشکلی انجام دهید. علامت مدنظر از لحاظ شکل و رنگ شبیه به برند دیگری باشد به طوری که تشخیص آن ها به ستی انجام شود. به طور کلی استفاده از برند می تواند کمک شایانی به ثبت اطلاعات شما در حافظه مخاطبان داشته باشد. 6. اگر اطلاعات شما و نشان تجاری تان توسط کارشناسان تائید شود قرارداد از طریق پشت پیشتاز برای شما ارسال می شود. ثبت برند روال و روند خاصی را در پی دارد که موسسان باید به منظور همه مراحل اطلاعات لازم و کافی داشته باشند در صورتی که این چنین نباشد مراحل با مشکل روبرو می گردد و متقاضیان مجبور می شوند که یک مرحله را چندین دفعه تکرار نمایند.

از این رو شرکت های موفق در سراسر جهان، مجموعه هایی مسنجم هستند که بهترین استراتژی ها را به منظور پییشبرد اهداف خود به کار برده اند. و در نهایت موردی که شاید اهمیت نسبتا زیادی داشته باشد این است که هر فرد برای گسترش کار خود نیاز به منابع مالی دارد. انتخاب فقط چند محصول: سعی کنید تمرکز شما بر ارائه محصولات و خدمات حوزه مربوط به خود پراکنده نشود و در ابتدای کار بر قسمتی از حوزه متمرکز باشید تا بتوانید مناسب ترین شیوه ها را به مشتریان خود ارائه کنید. 8. آخرین مرحله بررسی مدارک و تائید آن ها برای ثبت برند می باشد اما زمانی که برند با یک برند دیگر مشابه باشد، مدارک ارسالی ناقص باشد، برند به نام شرکت دیگری ثبت شود و موارد قانونی در آن رعایت نشود اظهارنامه توسط اداره مالکیت صنعتی رد می شود. یک گواهی المثنی هم برای شما صادر می شود که هزینه دیگری را هم برای شما به دنبال خواهد داشت. در پاسخ به این سوال باید با مفهوم برند آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید