ثبت برند راهنمای کامل و کاربردی – افق نیکان

نکته: در صورتی که در تصویر برند یا نام مورد نظر شما جهت ثبت، کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد، ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود. با مراجعه مجدد به سامانه اداره مالکیت معنوی می توانید با وارد کردن اطلاعات فرم، نام کاربری و پسورد خود را دریافت کنید. علاوه بر این برای وارد کردن اطلاعات شخص حقوقی در سامانه اداره مالکیت معنوی نیز باید به طور تقریبی مبلغ 175 هزار تومان پرداخت شود. پس از تشکیل کمیسیون که اعضاء آن از کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری هستند، اعضاء مذکور به اعتراض شما رسیدگی مینمایند و نتیجه از طریق سامانه به شما اعلام میگردد. هر چند که برند بعدی دقیقا طبق قوانین مورد تایید سامانه باشد. وقتی به این مرحله می رسید دیگر تایید نهایی داده شده و شما صاحب برند هستید. علاوه براین موارد، هر گاه خواهان ثابت کند که مالک برند ثبت شده از آن به تنهایی و یا بر خلاف ضوابط مندرج در قانون استفاده کرده و یا اجازه ی استفاده از آن را صادر نموده یا به نحوی از علامت جمعی استفاده کند یا اجازه ی استفاده از آن را بدهد که موجب فریب مراکز تجاری یا عمومی نسبت به مبدا و یا هر خصوصیت مشترک دیگر کالا و خدمات مربوط گردد، دادگاه علامت جمعی را باطل می کند.

هزینه ثبت برند متغیر است و آن هم به چند دلیل بستگی دارد . ماده 2 قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری اعلام نموده درصورت ثبت برند افراد میتوانند به صورت انحصاری از امتیاز استفاده از آن بهره مند باشند. مهم ترین اصل برای به ثبت رساندن آن است.پس از آن باید به اصیل و قابل ثبت بودن آن توجه داشت که می توان با یک استعلام ساده متوجه آن شد. اما با وجود مزایایی که برای ثبت برند برشمرده شد موانعی بر سر راه این امر مهم برای کارآفرینان وجود داشت. نمی دانستند چطور این مرحله را پشت سر بگذارند. لذا چنانچه گفته شد، اداره ی مالکیت صنعتی، اظهارنامه را از لحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی می کند و در صورتی که علامت را قابل ثبت بداند، اجازه ی انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می کند. علامت جمعی: گروه خاصی که کالا یا خدمات و محصولات را در هر جای کشور یا منطقه ای که به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند، معرفی می کند. علامت تجاری قابل نقل و انتقال است و باید مطابق مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران به ثبت برسد.

ماده 30 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، به تعریف برند پرداخته است. قبل از توضیح در رابطه با آموزش گام به گام ثبت برند، ابتدا تعریف مختصری از برند خواهیم گفت. هلدینگ آفریقا با سال ها تجربه و تیمی متشکل از مشاوران، وکلاء و همچنین نیروهای متخصص در ثبت برند، و صرف ساعت ها وقت، در پی حل و رفع مشکلات موسسات در زمینه ثبت برند است. ۳- به منظور تسریع در رسیدگی به اعتراضات واصله به کمیسیون ماده ۱۷۰ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب سال ۱۳۸۷ در خصوص اظهارنامههای ثبت علائم تجاری طرح های صنعتی و… پرچم ها، نشان های سلطنتی، و علائم رسمی دولتی نیز قابل ثبت نمی باشند. با تصویب مصوبه جدید که در قسمت قبل ذکر شده ثبت برند لاتین تنها جهت صادرات بدون کارت بازرگانی نیز امکان پذیر شده است. ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی نیز برای افرادی که قصد ثبت برند لاتین یا غیرفارسی جهت صادرات را داشتند، تبدیل به یک چالش شده بود. چرا که کارت بازرگانی مخصوص افرادی است که در زمینه تجارت و یا مبادلات مختلف با خارج از کشور در ارتباط هستند.

از این پس می توانید بدون نیاز به هیچ گونه مجوز و مدرکی و صرفا با ارائه کارت ملی برند خود را به ثبت برسانید! حالا می توانید با خیال راحت فروش محصول یا ارائه خدمات خود را آغاز کنید. با یک مثال اهمیت این مسئله را به شما نشان می دهیم، شما تجسم کنید که مقدار زیادی هزینه و وقت را پای ثبت لوگو و نشانه مصرف کرده اید که قبلا ثبت شده است یا مشابه بهتری از آن وجود دارد! به طور کلی برند یا نام تجاری به دو صورت لاتین و غیر لاتین در دنیای کسب و کار استفاده می شود.استفاده از برند به معنای استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص است این امر طوری صورت می گیرد که حق سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم از آن سلب می شود.برند ها به صورت نوشته تجاری یا لوگو تایپ یا نوشته تجاری و لوگو جداگانه مورد استفاده قرار می گیرند. اطلاعات شخصیت حقوقی(شرکت) و یا حقیقی (شخصی ) را به طور کامل تایپ کنید. قانونی بودن برند یک شرکت به بانک ها و سرمایه گذاران این اطمینان را می دهد که تجارت آنها قابل اعتماد است. لوگو نماد تصویری است که اولین و موثرترین گام برای معرفی یک برند می باشد.لوگو نشانه یا علامتی گرافیکی است که توسط سرمایه داران تجاری،موسسات و حتی اشخاص حقیقی ،برای متمایز کردن خود از دیگران در دید عموم،استفاده می شود.یک لوگو با طراحی حرفه ای توجهات را جلب می کند، و اثری ماندگار روی ذهن مردم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید