ثبت برند و راهنمای مراحل جدید ثبت برند و علائم تجاری در ایران 1400

بخش اول: مدت زمان حدودی بررسی 3 کارشناس و ریاست اداره علامت تجاری وابلاغ نظر او که به طور معمول حدود یک ماه و یا کمتر می باشد و در صورتی که علامت تجاری مدنظر از جانب هر نفر بدون اشکال و نقص تشخیص داده شود زمان سپری شدن قسمت دوم فرا می رسد. پس از ارسال، کلیه مدارک مورد بررسی واقع می شود. استفاده از برندهای ثبت شده توسط سایر افراد بر اساس مواد قانونی می تواند جرم محسوب شده و مطابق قانون با افرادی که از این علائم تجاری به نفع خودشان استفاده کردهاند برخورد خواهد شد. پس از ثبت برند تجاری اشخاص دیگر حق ندارند بدون اجازه شما از برند تجاری تان استفاده کنند و اگر بر خلاف این باشد شما می توانید از سوء استفاده گر شکایت کرده و با او برخورد قانونی کنید . پس از طی این مراحل و مراجعه حضوری به ادراه مالکیت معنوی، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده می شود که حق الثبت برند را پرداخت نمایید. پس از دریافت پیامک تایید باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه کنید و اقدام به تشکیل پرونده نمایید. مدت اعتبار ثبت برند ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ی ثبت آن می باشد.

در نگاه کلی بایستی با ارائه مدارک لازم مرحله به مرحله و گام به گام مراحل ثبت برند و علامت تجاری را پیش برد برای این منظور مراحل زیر را متقاضی می بایست دنبال نماید. لازم به ذکر است که جهت دریافت گواهی نهایی ثبت برند ( گواهی ۱۰ ساله ثبت نشان تجاری ) می بایست چند روز دیگر به این زمان اضافه نمود هرچند جزو فرآیند احتمالی ثبت برند محسوب نمی گردد. تعرفه ثبت آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری و روزنامه رسمی نوبت دوم که در حکم مرحله نهایی ثبت برند جهت دریافت گواهی ده ساله می باشد. پس برای بار دوم به عنوان آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی چاپ می شود که این برند به نام شما ثبت شده است. جهت مشاوره حقوقی و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه های ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. هزینه های لازم جهت ثبت برند تقریبا ۹۰۰ هزار تومان میباشد.

هزینه ی تخمین زده شده ثبت اولیه پرونده که بر طبق تعداد طبقات متفاوت می باشد از ۲۴ هزار تومان برای یک طبقه و به ازای هر طبقه بیشتر این هزینه بیشتر می شود. هزینه تخمینی حق الثبت که حداقل ۱۲۰ هزار تومان برای یک طبقه می باشد که به ازای افزایش طبقات این هزینه هم افزایش می باید. یعنی اگر شما یک برند شخصی را در ۳ طبقه ثبت کنید هزینه حق الثبت آن اینگونه خواهد شد. انتخاب یک نام تجاری برای خدمت یا کالا هایتان ، شما را از رقبا و سایرین متمایز می کند و نوع محصول ، کیفیت و ویژگی های دیگری را از کالا یا خدمت شما در ذهن مشتریان ماندگار می سازد . علائم تجاری نباید گمراه کننده باشند یعنی به صورتی باشد که مصرف کننده را هنگام خرید گمراه کند. اداره ثبت مالکیت صنعتی علاوه بر ارائه خدمات ثبت علائم تجاری خدمات مربوط به ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی را انجام می دهند. بخش دوم: مدت زمان تشکیل پرونده علامت و پرداخت هزینه های روزنامه رسمی نوبت و چاپ آن و سپری شدن 30روز از تاریخ چاپ و انتشار آن، پرداخت هزینه روزنامه رسمی دوم و چاپ آن، پرداخت هزینه های ثبتی، مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی و اخذ تصدیق برند که همه ی این موارد تحت هیچ شرایطی از 45 روز کمتر نمی باشد.

روزنامه رسمی دوم میباشد. پس از گذشت ۳۰ روز از چاپ روزنامه رسمی، اگر شخصی نسبت به ثبت برند شما اعتراضی نداشته باشد، اظهارنامه ثبت شده توسط کارشناسان تایید می شود. مدت زمان درج آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی ( نوبت اول ) ۳۰ روز می باشد . 4. کپی روزنامه رسمی که ثبت شرکت در آن آگهی شده است. در صورت تایید، به صورت پیامکی به شما اطلاع داده میشود. اگر با مطالعه این مطلب که صفر تا صد ثبت برند را توضیح داده ایم، جای ابهامی داشتید و سوالی در زمینه مدارک لازم یا کسری مدارک یا استعلام از قابل ثبت بودن برند خود را دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا همکاران ما به صورت تخصصی شما را راهنمایی نمایند. قابل ذکر است که اگر از زمان ثبت نام برند تجاری حداقل سه سال بدون استفاده بگذرد؛ قانوناً نام برند قابل ابطال می شوند.اگر برای شما هم سوال پیش آمده که چگونه برند خود را تمدید کنید ما پاسخ این سوال را هم می دانیم. اما در این میان توجه داشته باشید که شرکت های سودجوی بسیاری وجود دارد که با اطلاع یافتن از عدم ثبت علامت تجاری شما ممکن است از محبوبیت آن در بازار برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کنند و محصولات خود را به اسم شرکت شما و با استفاده از برندتان در بازار به فروش برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید