ثبت برند و راهنمای مراحل جدید ثبت برند و علائم تجاری در ایران 1400

2. فتوکپی آخرین تغییرات شرکت و فتوکپی روزنامه رسمی. پرچم ها، نشان های سلطنتی، و علائم رسمی دولتی نیز قابل ثبت نمی باشند. برند با علامت حاشیه ای: علامت و ویژگی های خاصی را نشان میدهد. مباحثی همچون عنوان علامت، آوانویسی آن به فارسی یا انگلیسی، حروف مشخص، رشته فعالیت، رنگهای درخواستی، درخواست علامت جمعی و برخی موارد دیگر در این بخش مورد بررسی قرار میگیرد. هزینه ثبت برند موضوعی است که در پورتال مرکز مالکیت معنوی نیز به آن اشاره شده و براساس اطلاعات مندرج در آن، این هزینه شامل برخی موارد است که در ادامه به آنها اشاره میکنیم. این هزینه متناسب با نوع برند شما و همچنین تعداد طبقات آن برند مشخص می شود. 1: هزینه اظهارنامه با مالک حقیقی: هزینه ثبت برند برای افرادی که به صورت حقیقی ثبت نام کردهاند با سایر افراد متفاوت است. اولین گام برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری، ورود و ثبت نام در پورتال مربوطه است. در بخشی از این تعهدنامه فرد متعهد میشود که در تاریخ مربوطه به وبسایت مراجعه کرده و از نتیجه درخواست خود آگاه شود.

مزایای ثبت برند فراوان است و تنها به موارد مذکور محدود نمی شود، این مزایا در بسیاری از منابع ذکر شده و اهمیت این موضوع را خاطرنشان می کند. اول اینکه مراحل ثبت برند راحت تر بوده و به سرعت قابل پیگیری است و دومین مورد این که از اختلاف منافع با برند های ثبت شده که در صنف شما فعالیت می کنند جلوگیری می کند. امّا در مورد ثبت برند در ایران قضیه کاملاً متفاوت است چراکه بر خلاف اداره ثبت شرکتها که در تمام شهرهای ایران وجود دارد، اداره مالکیت معنوی که وظیفه و مسئولیت اموری مانند ثبت علائم تجاری، ثبت طرحهای صنعتی و ثبت اختراعات را بر عهده دارد، فقط در شهر تهران مستقر است و تمامی اظهارنامههای مربوط به موارد مذکور از سراسر ایران به این اداره ارسال می شود. در غیر این صورت عواقب صورت گرفته در آینده کاری کاملا بر گردن شماست و باید آن را بپذیرید. برای این کار باید به صفحه اول پورتال مراجعه و بر روی بخش «ثبت نام متقاضی/ورود اعضا» کلیک کنید. بعد از آنکه سیستم شماره اظهارنامه شما را مشخص کرد، با کلیک کردن بر روی آن میتوانید گزینه گردش کار پرونده را انتخاب و بررسی کنید. دقت کنید که ضمائم مورد نظر باید بر حسب فرمتهای درخواستی در پورتال مرکز مالکیت معنوی باشد تا سیستم آن را به ثبت برساند.

با ثبت بینالمللی برند میتوان از ایمنی برند و محافظت از ان توسط ۸۵ کشوری که در عضویت ژنو و سیستم مادرید هستند علاوه بر کشور خودمان ایران، از حمایت امنیتی آنان بهره مند شوید. علاوه بر این برای وارد کردن اطلاعات شخص حقوقی در سامانه اداره مالکیت معنوی نیز باید به طور تقریبی مبلغ 175 هزار تومان پرداخت شود. بعد از کلیک کردن بر روی این بخش، صفحه زیر نشان داده میشود که باید رمز و پسورد خود را در آن وارد کنید. اگر نشان تجاری خود را ثبت نکنید ممکن است رقیب برندی مشابه برند شما را به ثبت رسانند و مشتری را گمراه کنند . اگر تایید شود، باید اطلاعیه دیگری را به چاپ برسانید و بعد از آن مراحل ثبت کردن نام تجاری را کامل کرده اید. این کار دارای چندین مرحله بوده که اولین مرحله آن ورود به پورتال مرکز مالکیت معنوی، ثبتنام در آن و در نهایت آخرین مرحله پیگیری کردن بعد از ثبت اظهارنامه است. بعد از وارد کردن نام کاربری و پسورد، نیاز است که در بخش «ثبت اظهارنامه جدید»، بخش ثبت اظهارنامه علامت تجاری را انتخاب کنید. به شما تضمین می دهیم که قبل از اقدام برای ثبت برند حتما بهترین استعلام را از نام شما بگیریم تا در زمان و هزینه شما بیشترین صرفه جویی صورت گرفته باشد.

با استعلام برند قبل از ثبت در وب سایت ما، می توانید به راحتی و بدون صرف زمان یا هزینه، از وجود یا عدم وجود مشابهت در برند پیشنهادی خود با سایر برندهای ثبت شده تا به حال اطمینان حاصل کنید. سامانه بهصورت اتوماتیک، نوع و عنوان مدرک درخواستی را به شما اعلام میکند و تنها کافی است با پیروی از الزامات آن، نسبت به تهیه و بارگزاری آنها اقدام کنید. مالک یا مالکین یک شرکت، با ثبت برند یا علامت تجاری شرکت خود، نسبت به آن حق انحصاری دارند. ثبت اظهارنامه علامت تجاری، دارای 4 مرحله کلی بوده که هر کدام از این مراحل جزئیات خاص خود را دارند. این برند به نام های تجاری گفته می شود که بین واقعیت و خصوصیات انحصاری یک مرز مشخص تعریف می کنند. همانطور که در تصویر زیر مشخص است، جهت پیگیری اظهارنامه کافی است که بعد از ورود از آنکه به کارتابل ورود کردید، گزینهای به نام کارتابل عمومی را انتخاب و سپس شماره اظهارنامه خود را وارد کنید. ثبت علائم تجاری از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که زیرمجموعه قوه قضاییه است، صورت میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید