راهنمای شرایط مراحل و مدارک لازم ثبت برند ۱۴۰۰

برند همان علامت تجاری معتبری است که هر شخصی در بازار کار و تجارت خود از آن به عنوان نشان و علامت تجاری محصول و خدمت خود استفاده می کند. برای ثبت یک آرام در دفتر ملی یا منطقه ای در خواست داده می شود که این تقاضا باید شامل فهرستی از کالا ها و خدمات برگزیده آن نشان و بازسازی واضحی از آم با تمام رنگ ها،طرح و نقش های سه بعدی باشد. طبقه دوم شامل رنگ ها، لاک ها، روغن ها، مواد ضد زنگ، صمغ های طبیعی، چاپگرها، مواد تثبیت کننده رنگ، ورق های نقاشی و … اگر نام انتخابی تمام ویژگی های لازم و قوانین را دارا بود، با کامل کردن اسناد لازم در سایت مالکیت معنوی عضو شده و اقدام به ثبت نام تجاری خود می کنید. اگر جزو اشخاص حقیقی به حساب می آیید، تنها کپی شناسنامه و کارت ملی کفایت می کند. هنگامی که پرونده فیزیکی علامت تجاری شما ثبت می شود، اداره مالکیت تقاضای ثبت علامت تجاری تان را به روزنامه رسمی ارسال می کند. این مدت زمان از مجموع زمان لازم برای بررسی تقاضا توسط کارشناسان، اقدام به تشکیل پرونده حضوری، انتظار برای چاپ روزنامه رسمی و مدت سی روزه اعتراض به ثبت برند، چاپ روزنامه رسمی ثانویه و مراجعه حضوری برای دریافت سند مالکیت برند ثبت شده ناشی می شود.

پس از آنکه اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که ثبت علامت تجاری مورد تقاضای شما از سوی اداره علائم تجاری بلامانع تشخیص داده شده است. ثبت علامت تجاری سبب کاهش هزینه های جانبی کالا یا خدمات شرکت می شود. همان طور که از نامش پیداست ” علامت جغرافیایی” کالا ، محصولات یا خدماتی را معرفی می کند که مربوط به منطقه یا کشور خاصی است. در این حالت این شخص به سادگی می تواند محصولات خود را با نام تجاری شما به فروش برساند. در حالت دیگر اگر با پیامی به شکل آمادگی برای ارسال روبه رو شدید، یعنی هزینه به طور کامل پرداخت شده است. هزینه ثبت اظهارنامه به ازای هر طبقه 24 هزارتومان است، البته اگر برند شما حقوقی باشد، این هزینه به 48 هزار تومان افزایش پیدا می کند. مثلا در بند الف ماده 6 این کنوانسیون آمده است که اگر بدون اجازه مقامات مربوطه، از علائمی مانند پرچم، نشانه های رسمی، دولتی ، خانوادگی و.. این موضوع مهم را در نظر داشته باشید که میتوانید برند خود را برای سالهای طولانی و دهها سال با اقدام به موقع و پرداخت هزینههای مربوطه و برای دورههای متوالی ۱۰ ساله تمدید نمایید و از داشتن برندی با قدمت بالا و حرفهای که داشتن آن آرزوی بسیاری از رقبای شماست لذّت ببرید.

چاپ آگهی مورد نظر در روزنامه رسمی و ارسال آن به آدرس شما ممکن است حدود یک هفته به طول میانجامد. شما برای تشکیل پرونده فیزیکی و پرداخت هزینه روزنامه رسمی حداکثر 30 روز فرصت دارید. در این مرحله نوبت واریز مبلغی برای هزینه روزنامه رسمی است. در مرحله بعدی، اطلاعات را در سامانه وارد می کنید و نام کاربری و رمز عبور مخصوص خود را دریافت می نمایید . لطفا این مورد هم مدنظر داشته باشید که بررسی و استعلام کلیه هزینه های مربوط به ثبت برند رایگان بوده و یه هیچ عنوان هیچ مبلغی در این مورد از شما دریافت نخواهد شد. رسید دریافت سند را امضاء زده و سند برند خود را دریافت می کنید. در این شرایط بازاریابی بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. این کار هزینه بالایی دارد ولی برای جلوگیری از سو استفاده برند های بزرگ الزامیست . حال باید موضوع را کمی پیش ببریم و بگوییم که نه تنها باید یک برند یا نام تجاری برای خود داشته باشید. حال تصور کنید که کیفیت چای رقیب شما به اندازه کیفیت چای شما مرغوب نباشد. برند تجاری هر گونه نشان یا اسمی را که مغایر با فرهنگ اسلامی و قوانین کشور نباشد را شامل می شود.

طبق قانون، در صورتی که شخص یا اشخاصی ثبت برند مذکور را مغایر با حق و حقوق خود می دانند. علائمی که ثبت آن ها با قانون مغایر باشد. اولین برندها از زمان وایکینگ ها شکل گرفته اند. بعد از آن که در مطالب بالا به اهمیت داشتن یک برند اشاره کردیم. با توجه به این مطالب به سادگی می توان به اهمیت ثبت برند پی برد. چاپ این روزنامه بین یک هفته تا ده روز طول خواهد کشید. تا روزنامه چاپ شده و به آدرس مشخص شده توسط شما، ارسال گردد. پس از پرداخت این هزینه و گذشت یک هفته، روزنامه نوبت دوم چاپ شده و به آدرس شما ارسال می گردد.در این مرحله شما پرداخت هزینه حق الثبت را هم دارید. مجوز بهره برداری و فکس هم هزینه ای مجزا را به دنبال خواهد داشت. البته انتخاب نام تجاری و برند مزیت دیگری هم برای شما به دنبال خواهد داشت. به دیگران معرفی کند و در نهایت سود مالی بیشتری را برای مجموعه شما به دنبال خواهد داشت. شروع یک فعالیت تجاری به این هدف است که سود مالی بیشتری نصیب شما شود. در این صورت دیگر هرگز در کارهای شما گرهی نخواهد افتاد. علائمی که بسیار شبیه علامت هایی باشند که در طبقات دیگر ثبت شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید