راهنمای شرایط مراحل و مدارک لازم ثبت برند ۱۴۰۰

همیشه این مورد را در نظر بگیرید که هیچ برند مشابه قابل ثبت نیست و حتی ایجاد تغییرات اندک در طراحی لوگو دیگری نیز نمی تواند ثبت برند مشابه را تحقق بخشد. این علامت جهت حفاظت شدن تحت عنوان آرم تجاری یا هرگونه علامت دیگر باید واجد شرایط خاصی بوده که علاوه بر معرفی یک محصول مخصوص .متمایز از سایر علائم نیز باشد که مصرف کننده فریب داده یا به اشتباه بیندازد یا اینکه به قوانینی و اخلاقیات بی حرمتی کند .و بالاخره حقوق داده شده نیباید مساوی با حتی مشابه حقوق اعطا شده به صاحب علامت دیگری باشد. علائمی که به هرشکلی حق تقدم دیگر افراد حقیقی یا حقوقی را در زمینه ثبت برند ضایع می کند. لازم به ذکر است که مدارک ثبت نام برند اشخاص حقیقی با مدارک اشخاص حقوقی و شرکت ها متفاوت می باشد. اشخاص حقیقی در حوزه تجارت به تاسیس شرکت برای رسیدن به اهداف خود نیاز ندارند. برای آنکه برند خود را در اختیار کارشناسان مربوطه برای بررسی های لازم قرار دهید، نیاز به نمونه ای از برند مدنظر شما خواهد بود.

لازم است قبل از تکمیل فرم، تمامی مدارک مورد نیاز را از قبل آماده و اسکن نموده تا کار ثبت علامت تجاری شما سریعاً انجام شود. تمامی دفاتر ملی یا ناحیه ای مدارک مربوط به ثبت و تمدید اطلاعات برندها را نگه داری می کنند. در واقع نام شرکت می تواند چند کلمه ای باشد اما نام برند مختصر و کوتاه تر است و در واقع با نام برند است که به دیگران معرفی می شود. چرا که داشتن نام ها و گروه های متفاوت در هر شبکه ی اجتماعی مشتریان شما را گیج و سردرگم خواهد کرد. علاوه بر این باید نامی که انتخاب کرده اید را در شبکه های اجتماعی هم جستجو کنید. لازم به ذکر است که بررسی مدارکی که در سایت آپلود کرده اید توسط سه شخص بررسی شده و حداقل ۱۰ و حداکثر ۳۰ روز برای چک کردن آن ها زمان صرف می شود. برند یا همان نام تجاری که فرد تاجر برای کالای خودش انتخاب می کند قوانینی دارد که فرد باید رعایت کند که آن ها در ادامه توضیح خواهیم داد. با ثبت نام تجاری می توانید در مقابل بانک ها، دولت ها، سرمایه گذاران دارای اعتبار شوید و بدین واسطه از تسهیلاتی همچون وام بهره مند شوید.

انتخاب نام برند و علامت تجاری: اولین گام شما در این ابتدای کار، انتخاب نام برند است که می خواهید با آن سالها فعالیت کنید و بین مشتریان و در بازار معروف شوید. به طور مثال “لوله بازکنی احمد” نام مناسبی برای برند نمی باشد. بهتر است نامی برای برند خود انتخاب کنید که املای شفافی داشته باشد تا در صورت جستجو یا شنیدن به آسانی در ذهن قرار بگیرد. برای استعلام برند بصورت کاملاً رایگان، فوری و آنلاین و در هر زمانی از شبانه روز میتوانید از طریق کلیک بر روی آیکون زیر، وارد مرحله مربوطه شوید و بدون نیاز به داشتن تجربه و دانشی خاص، برند مورد تقاضای خود را در طبقه مورد نظرتان استعلام نمایید و چنانچه «عین و یا شبیه» برند مورد نظرتان قبلاً برندی ثبت نشده بود، آنگاه با خیالی آسوده مراحل ثبت برند را آغاز نمایید. در پایان لازم به ذکر است چنانچه با مطالعه متن فوق همچنان سوالی در رابطه با مراحل ثبت برند ، نحوه تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری ، طبقه بندی علامت تجاری و غیره دارید که بدون پاسخ مانده است و یا در موارد فوق و همچنین در مورد ثبت طرح صنعتی نیاز به راهنمایی و مشاوره دقیق و تخصصی دارید، می توانید به راحتی ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور با کارشناسان خبره ثبتی و وکلای پایه یک باتجربه همکار ما در موسسه مشاوره داشته باشید.

اما زمانی اظهارنامه رد می شود که علائم، مشابهتی با علائم دیگر داشته باشند،قبلاً به نام فرد دیگری ثبت شده باشد و یا از نظر رعایت مقررات قانونی، مشکل داشته باشند و چنانچه مدارک ارسالی ناقص باشد اداره مالکیت صنعتی می تواند ابلاغیه رفع نقص را برای فرد متقاصی بفرستد تا سریعاً تکمیل و مجدداً ارسال نماید. یعنی اینکه متقاضی ثبت نام تجاری، با تنظیم اظهارنامه و مطابق تشریفات قانونی، درخواست ثبت علامت تجاری را به اداره ثبت به طور رسمی اعلام می کند. پس بعد از انتخاب نام باید به سراغ استعلام آن بروید. و مواردی نظیر مراجعه به این اداره، تشکیل پرونده فیزیکی، پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، پرداخت هزینه حق الثبت، مراجعه مجدد به اداره مالکیت، دریافت سند برند و تحویل آن به شما همگی جزء خدماتی است که باید توسط موسسه ای که با شما قرارداد بسته است انجام شود. پس از پرداخت این هزینه و گذشت یک هفته، روزنامه نوبت دوم چاپ شده و به آدرس شما ارسال می گردد. بعد از پرداخت هزینه اظهارنامه ثبت نام برند، پس از گذشت حداقل یک هفته و حداکثر ۳۰ روز روزنامه چاپ به آدرس شما ارسال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید