راهنمای مراحل، مدارک و هزینه ثبت نام تجاری

چرا طبقات بر هزینه ثبت برند تاثیرگذار هستند؟ شاید سؤال باشد که چرا این عدد متغیر است؟ در این راستا بسیاری از شرکتها و کارآفرینان همیشه این سؤال را ذهن دارند که هزینه ثبت برند در سال 1400 چقدر است؟ تا این جا با هزینه ثبت برند آشنا شدید شاید برای شما سؤال باشد طبقاتی که در بالا ذکر کردیم به چه معنا است و هر طبقه چه چیزی را شامل میشود ؟ به طور کلی هزینه ثبت برند به چهار دسته کلی تقسیمبندی میشود که به صورت کامل در ادامه آنها را بیان کردیم. بعد از آن که مطالب کاملی در رابطه با ثبت برند بیان کردیم. این اتفاق بعد از تایید علامت تجاری نیز می افتد و تاجر متقاضی باید دوباره این مرحله را طی کند. همچنین اگر شما متقاضی ثبت برند خارجی باشید، باید علاوه بر هزینههای بالا معادل ارزی هزینه ثبت برند را براساس نرخ رسمی نیز پرداخت کنید. علاوه بر هزینههای اصلی بالا که جهت ثبت برند باید حتماً آنها را پرداخت کنید، ممکن است هزینه دیگری را نیز پرداخت کنید. همانطور که میدانید درصورتیکه یک برند توسط شخصی ثبت شده باشد امکان استفاده و ثبت مجدد آن توسط شخص دیگری امکانپذیر نیست. این نام تجاری خدمات یا محصولات شما را از رقبا متمایز می کند و مشتریانتان شما را به آن نام خواهند شناخت.

اگر متقاضی در این مرحله شخص حقوقی باشد باید مبلغی بین 500 الی 700 هزار تومان را پرداخت نماید. هزینه تکمیل و ثبت نام اولیه در سامانه اداره مالکیت معنوی، توسط کارشناسان خبره و مجرب ثبت اریکه مبلغ 400 هزار تومان است. در صورت امکان ثبت آن برند کارشناسان از شما مدارک و مجوزهای لازم را تحویل گرفته و به صورت کاملاً اصولی به همراه ارائه توضیحات دقیق درون سامانه بارگذاری میکنند . در صورت تأیید ثبت علامت تجاری از طرف کارشناسان مربوط به ثبت علائم تجاری، ۲ نسخه از قرارداد مذکور به آدرس شما ارسال می شود و شما مؤظف هستید که پس از امضای هر دو نسخه از قرارداد، یکی از آنها را با مدارک دیگربرابر اصل کرده و به همراه واریز میزان هزینه درخواست شده در نسخهمجدد، به آدرس مرکز ارسال نمایید تا روند کاری ثبت علامت تجاری،فرآیند رسمی خود را آغاز کند. جهت ثبت برند در گام نخست باید ابتدا در سایت اداره مالکیت معنوی عضو شوید و سپس مدارک ثبت برند را در این سایت بارگذاری نمایید. مدارک مورد نیاز برای ثبت برند فارسی و لاتین بنام شخص حقوقی (شرکت یا موسسه)، با مدارک مورد نیاز برای ثبت برند بنام شخص حقیقی (افراد)، با یکدیگر متفاوت است.

هزینه روزنامه متفاوت است و یک میزان حداقلی و حداکثری دارد. هزینه روزنامه اول با توجه به سیاه و سفید بودن یا رنگی بودن لوگو، میزان خطوط و تعداد طبقات و کالاها متفاوت خواهد بود. هزینههای مربوط به اظهارنامههای حقیقی و حقوقی با توجه به تعداد طبقات و همچنین ریزکالاهای انتخابی شما در آن حوزه متفاوت است. ما در این مقاله به طور کامل صفر تا صد هزینههای ثبت برند را برای شما بیان خواهیم کرد. در صورتی که اعتراضی به برند ثبت شده گزارش نشود، مراحل بعدی شامل صدور ابلاغیه پذیرش، پرداخت هزینههای نهایی، صدور آگهی نوبت دم، چاپ آگهی دوم در روزنامهی رسمی و صدور گواهینامه ثبت علامت است. در صورت تایید علامت : پرونده و اطلاعات هیچ نقصی ندارد، مقایرت و مشابهت ندارد و برای صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری اقدامات بعدی انجام می شود . در صورتی که اسم مورد تقاضای شما مورد تایید و تصدیق واقع شود، آگهی 30 روزه آن صادر می گردد. چنانچه در این مدت، اعتراضی به علامت تجاری وارد شود، پرونده به کمیسیون اعتراض ارجاع داده شده و مراحل بهصورت حضوری پیگیری میشوند. این حفاظت باعث می شود تا رقبا و یا افراد متقلب نتوانند از برند شما سوء استفاده کنند و حاصل دست رنج دیگران را مایه سودآوری خود کنند.

برند تجاری هر گونه نشان یا اسمی را که مغایر با فرهنگ اسلامی و قوانین کشور نباشد را شامل می شود. تولید کنندگان و صاحبان مشاغل همواره برای محصولات خود، اسمی را انتخاب می کنند که بعد از شناخته شدن توسط بازار هدف (مشتریان ) ، شناخته و مطرح می شود. این طبقات با اضافه شدن بر روی هزینه ثبت برند تاثیرگذار خواهند بود. نکته قابل توجه این است که این هزینه متغیر بوده و با اضافه شدن هر طبقه اضافی مبلغی مازاد بر مبلغ فوق اضافه خواهد شد. یکی از مراحل مهم در ثبت برند تکمیل مدارک مربوطه در این زمینه است که پیش از این به آن ها اشاره داشتیم، بر اساس اینکه متقاضی ثبت برند شخص حقیقی یا شخص حقوقی است باید مدارک مورد نظر را تکمیل نمایند. جهت ثبت علامت تجاری بصورت بینالمللی، بایستی در ابتدا برند در کشور مبداء به ثبت برسد و سپس با دردست داشتن مدارک مربوطه ازجمله کارت بازرگانی و تعهدات سیستم مادرید آن را به ثبت بین المللی نیز برسانید. هزینه آگهی تقاضای ثبت برند در این مرحله از 300.000 هزار تومان شروع میشود و این مبلغ تا 700.000 تومان نیز میرسد. اگر متقاضی شخص حقیقی باشد در این مرحله باید هزینه ثبت برند، مبلغی بین 400 الی 600 هزار تومان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید