راهنمای مراحل، مدارک و هزینه ثبت نام تجاری

مطابق با قانون، از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول برای اشخاص ثالث ۳۰ روز فرصت وجود دارد که اگر ثبت علامت تقاضا شده را مغایر با حقوق قانونی خود میدانند نسبت به ثبت آن رسماً اعتراض نمایند. اما با وجود مزایایی که برای ثبت برند برشمرده شد موانعی بر سر راه این امر مهم برای کارآفرینان وجود داشت. اگر قبل از اقدام در سامانه، از نام انتخابی خود استعلام نگیرید ممکن است پس از صرف زمان و هزینه ای که برای انجام مراحل بعدی می کنید با اخطار رد برند متوجه مشابهت در آن شوید که در این صورت هم وقت و هم انرژی و هزینه خود را به هدر داده اید. بلافاصله بعد از تشکیل پرونده، از سوی اداره مالکیت تقاضایِ ثبت نام تجاری شما به یک روزنامه کثیرالانتشار و رسمی ارجاع داده می شود. وقتی به این مرحله می رسید دیگر تایید نهایی داده شده و شما صاحب برند هستید. بیشتر مراحل ثبت برند نیاز به مراجعه حضوری ندارند. مانند تمامی کار های ثبتی ابتدا نیاز به ثبت نمودن اظهارنامه توسط شخص حقیقی یا حقوقی برای ثبت برند می باشد. برای برند حقیقی شما نیازی به ثبت شرکت ندارید و فقط می توانید با ارائه مجوز فعالیت خود به راحتی برند و لوگو تجاری مخصوص خودتان را به ثبت برسانید.

۱- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) ترتیبی اتخاذ نماید هر شخص برای ثبت علامت تجاری تا سقف یک علامت تجاری در یک یا چند طبقه مرتبط و برای یک دسته کالا یا خدمت، نیاز به ارائه هیچ مجوزی اعم از مجوز تاسیس یا بهره برداری یا امثالهم نداشته باشد. حالا باید به همراه برابر اصل کلیه اسناد و مدارکتان، حضوراً به اداره ماالکیت معنوی مراجعه کنید تا پرونده علامت تجاری شما را تشکیل دهند. جالب است بدانید که همه مراحل برند از انتخاب و استعلام برند، طراحی لوگو، ثبت اظهارنامه ثبت برند و تشکیل پرونده فیزیکی تا تایید پرونده و نتشار روزنامه همگی با سهولت بیشتری در موسسه راه روشن انجام می گیرد. مرحله بعدی تشکیل پرونده و تکمیل مدارک مورد نیاز است که به شرح زیر می باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای ثبت یک برند نمی توان هزینه ثابت و دقیقی را در نظر گرفت. یک لوگو موفق باید با خصوصیات برند سازگار بوده و به سرعت مفهوم خود را به مخاطبان انتقال دهد. حالا می توانید با خیال راحت فروش محصول یا ارائه خدمات خود را آغاز کنید.

ثبت برند تنها راهی ست که باعث می شود دیگران نتوانند از نام محصول و اعتبار شما سوء استفاده کنند، به عبارت دیگر استفاده از برند به معنای استفاده از انحصار یک کالا و یا خدمات خاص است. مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایهگذاری در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود. در چنین حالتی موضوع رسیدگی به اعتراض شما در نوبت بررسی کمیسیون مربوطه قرار میگیرد که این نوبت معمولاً بسیار زمانبر و طولانی خواهد بود. پس در صورتی که هنوز یک نام برای برند تجاری خود انتخاب نکرده اید؛ طبق نکته های بالا یک علامت تجاری مناسبی انتخاب کنید. فقط باید قبل از ارسال اظهارنامه به یاد داشته باشید که طبق قانون اظهارنامه علامت، فهرست کالا یا خدماتی که می خواهید برای آن در خواست برند بدهید بر اساس طبقه بندی های موجود در قانون قابل اجرا و یا بر اساس طبقه بندی بین المللی باشد. قانونی بودن برند یک شرکت به بانک ها و سرمایه گذاران این اطمینان را می دهد که تجارت آنها قابل اعتماد است.

همان طور که در تصویر مشخص است مراحل ثبت برند کوتاه ولی زمانبر است.کارشناسان راه روشن همواره می کوشند تا در کمترین زمان و کمترین هزینه، زیبا ترین اسم ها و برند ها را برای مشتریان خود به ثبت برسانند. انتخاب بهترین اسم که هم به کسب و کار و شغل شما مرتبط باشد. قابل ذکر است، اسم یا عنوانی که ماهیت یا طریقه ی استفاده از آن بر خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد و یا موجبات فریب عموم را فراهم کند، نمی تواند به عنوان یک نام تجاری به کار رود و غیر قانونی تلقی می گردد. در این مرحله کار برند شما در حال انجام است و قابل پیگیری می باشد. مهم ترین اصل برای به ثبت رساندن آن است.پس از آن باید به اصیل و قابل ثبت بودن آن توجه داشت که می توان با یک استعلام ساده متوجه آن شد. در این مرحله ابتدا نوع مناسب اظهار نامه را برای خود برمیگزینید و بعد از آن اطلاعات خواسته شده را وارد کرده شاید لازم باشد تاکید نمایم که در تکمیل اظهارنامه بایستی اطلاعات به صورت دقیق در فرم مربوطه وارد شود .

دیدگاهتان را بنویسید